رفتن به نوشته‌ها

ناسپاسی دولت از خدمات تکنولوژی ایرانی که در اوراکل نمود پیدا کرده

دولت در اینجا شرکتی مستقل است که ارتباطات سازمان‌های خصوصی را به عهده دارد.
دولتی که بخشی از تبلیغاتش، مخالفت با اسرائیل است. و اکنون بزرگترین پایگاههای داده خود، از جمله بانکها و اطلاعات حساس امنیتی را روی پایگاه داده اوراکل بنا کرده که متن آن بسته است و کاملا تحت امر شرکت اوراکل است.

اوراکل را هم که می‌شناسید. سازمانی قدرتمند و انحصارطلب که از ترس انحصارش، MariaDB جایگزین MySQL شد. و از جمله پیشتازان تحریم اینترنتی ایران و احتمالا پشت پرده بیشتر تحریم‌های ایران توسط گوگل است.
در حالی که سالانه متخصصان بسیاری در ایران از رشته‌های مهندسی نرم‌افزار فارغ‌التحصیل میشوند و از بیکاری به کارهای خرید و فروش میپردازند، و دولتی که از مردم مستقل و جداست است حساس‌ترین اطلاعات مالی و امنیتی خود را روی پایگاه داده‌های متن بسته اوراکل و مایکروسافت بنا میکند و اجازه نمیدهد ایرانیان پایگاه داده‌های متن‌باز و پرسرعتی چون PostgreSQL را برای ذخیره داده‌ها آماده کنند.
البته هر ساله دولت و سازمان‌های امنیتی ادعا می‌کنند بخش‌های امنیتی و بانکی توسط آمریکا و اسرائیل هک شده (برای نمونه استاکس‌نت و حمله گسترده سال ۹۸ به سازمان‌های بانکی و دولتی ایران). در حالی که با این سناریو هیچ هکی صورت نگرفته و تنها حاصل ناسپاسی از خدمات ایرانیان توسط دولت مستقل است.

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *