رفتن به نوشته‌ها

تیم‌سازی فنی در استارتاپ‌ها با قدرت کارآموزان

با یک مقدمه در مورد نیاز تیم‌سازی استارتاپ‌ها شروع می‌کنم.

استارتاپ‌هایی که تا کنون دیدم، عموما سرمایه اندکی دارند و با همین سرمایه اندک اقدام به برون‌سپاری طراحی‌ها می‌کنند. در چند استارتاپی که وارد شدم، در همان ابتدا به من می‌گفتند اگر تو را از اول پیدا کرده‌بودیم، سال‌ها جلو می‌افتادیم. این به خاطر تجربیات قدیمی من در زمینه برنامه‌نویسی با نرم‌افزارهای مختلف بود. این نیاز استارتاپ‌ها به تیم را نشان می‌دهد. در همین حال، بسیاری برنامه‌نویسان قوی در خانه نشسته‌اند و نمی‌دانند از کجا شروع کنند و چگونه به تیم‌ها بپیوندند.

فکر می‌کنم در شیراز بیش از ۲۰ استارتاپ وجود دارند که دچار این مشکل هستند.

یک تیم فنی، همیشه آماده به کار و تحقیق و جستجو و کار است.

یکی از تجربیاتی که با استارتاپ استارتاپ۱ داشتم، بسیار جالب بود. در ابتدا از من خواستند که به عنوان همکار فنی با آن‌ها مشغول به کار شوم. اما من دیگر قصد ادامه کار در برنامه‌نویسی و کدزنی نداشتم. چرا که علاقه‌مند به یادگیری بیش از کدزنی داشتم و برنامه‌نویسی علاقه اول من نیست.

به همین خاطر تیم استارتاپ۱ تصمیم جالب‌تری گرفت. تیم استارتاپ۱ دو جوان با تخصص مهندسی نرم‌افزار را به صورت کارآموز با حقوق کارآموزی استخدام کرد. و از من به عنوان مشاور و منتور تیم دعوت کردند. خوشبختانه امروز بعد از گذشت یک ماه پیشرفت عالی تیم را می‌بینم.

کارآموزان، در این مدت با محیط کار ارتباط برقرار می‌کنند، سرعت یادگیری آن‌ها بالا خواهد بود و بعد از گذشت چند ماه به جای چند کارمند یا شرکت‌های همکار یا فریلنسرها، یک سیستم داخلی تشکیل می‌شود که اعضای تیم به شناخت و زبان مشترکی می‌رسند که سرعت و کیفیت کار هر روز بهتر می‌شود.

تیم‌سازی با کارآموزان

خوب است ابتدا کارآموزان را بشناسیم. کارآموزان معمولا تجربه اندکی در کار خود دارند. شاید قبلا در رشته‌های مختلف با شرکت‌ها یا سازمان‌ها یا تیم‌ها کار کرده‌باشند.

احتمالا پیشینه تئوری آکادمیک در این زمینه دارند. مثلا در تیم برنامه‌نویس، احتمالا رشته مهندسی نرم‌افزار را گذرانده‌اند یا در حال گذراندن آن هستند.

کارآموزان احتمالا دید خوبی نسبت به توانایی‌های خود ندارند. احتمالا از نظر خودشناسی و روان‌شناسی اطلاع کمی داشته‌باشند.

مراحل تیم‌سازی

قبل از آغاز تیم‌سازی لازم است هدف پروژه خود را مشخص کنیم.

نیاز داریم یک مشاور فنی و منتور برای تیم انتخاب کنیم که برای چیدن تیم و انتخاب‌های مسیر ما را یاری کند.

احتمالا یک فریم‌ورک برای طراحی انتخاب کنیم. انتخاب فریم‌ورک به نیاز ایده و همین‌طور به دانش مشاور فنی و منتور وابسته است.

با هدف جذب کارآموزان با علایق و دانش مورد نیاز آگهی بزنید.

قبل از انتخاب کارآموزان، با کدهای هالند بیشتر آشنا شوید و ببینید چه نوع اعضای تیم مورد نیاز شماست تا هنگام معارفه با کارآموزان تشخیص دهید که جایگاه مناسب شما را خواهند داشت یا خیر. احتمالا کارآموزان برنامه‌نویس لازم است دست به جستجو باشند و به سرعت راه حل‌ها را از اینترنت پیدا کنند. کد هالند کارآموزان احتمالا باید واقع‌گرا، جستجوگر یا هنرمند باشد. البته بسته به نوع کار ممکن است کدهای دیگری مورد نیاز تیم باشد.

پس از انتخاب کارآموزان

بعد از آن که کارآموزان را انتخاب کردیم لازم است آن‌ها را به صورت آرام‌آرام وارد کار کنیم. با کمک مشاور فنی، پروژه را به بخش‌های بسیار کوچک بشکنید. مراحل توسعه را با کمک مشاور فنی تعریف کنید.

در ادامه لازم است تیم کارآموز را با تمامی مراحل کار آشنا کنید. اما در ابتدا این کار را نکنید. چون ممکن است کارآموزان به خاطر نداشتن شناخت کافی از توانایی خود از پروژه بترسند. می‌توانید با این عنوان به آن‌ها کارهای ابتدایی را بگویید که لازم است دستشان با پروژه گرم شود و به یک زبان مشترک دست پیدا کنید.

سعی کنید کارهایی را به آن‌ها بسپارید که در مدت یک روز حتما به نتیجه برسند. سپس نتیجه کارها را ارزیابی کنید و نقات قوت آن‌ها را به ایشان گوشزد کنید. شخصی که آگاهی مناسب از خود و اعتماد به نفس کافی دارد، در آینده با داشتن اطلاعات کلی از کار پروژه را به پیش ببرد.

گاهی اوقات به خصوص در ماه‌های ابتدایی ممکن است کارآموزان مسیر را بسیار انحرافی بروند. علاقه آن‌ها به تجربه متدهای جدید آنقدر زیاد است که به سادگی هدف پروژه را نه تنها فراموش می‌کنند که آن را در اولویت بعدی قرار می‌دهند. زیاد سعی نکنید آن‌ها را از این کار منصرف کنید. چون آن‌ها نیاز دارند از کارشان لذت ببرند. اما کم‌کم به آن‌ها یادآوری کنید که برای ساخت MVP زمان را مدیریت می‌کنیم.

دوپامین در پروژه‌ها

دوپامین هرمون لذتی است که در هنگام پایان یک کار در بدن آزاد می‌شود. دوپامین یک هرمون آموزشگر است. به همین خاطر بهتر است به عنوان اشخاصی که از بالا پروژه را می‌بینند مراقب باشید که وظایف آنقدر کوچک باشند که در پایان روز دست‌کم یک وظیفه به اتمام برسد تا تیم در پایان روز از این اتمام کار لذت ببرد. اگر به این موضوع دقت نکنیم و فشار اشتباه بیاوریم، می‌تواند چند نیروی جوان را سرخورده کند و وقت استارتاپ را به سرعت تلف کنید.

نقش منتور و مشاور چیست؟

منتور و مشاور قبلا در تیم‌ها و استارتاپ‌های مختلف تجربه توسعه داشته‌است. با ماهیت استارتاپ و MVP آشناست. و همین طور ارتباط قوی و خوبی با تیم توسعه دارد.

اعضای تیم به عنوان اشخاصی که احتمالا تهوری یا قراردادی هستند، قدرت بالایی در درک اعضای فنی و مشکلات آن‌ها ندارند. منتور به خوبی زبان کارآموزان را می‌فهمد. در استارتاپها امور فنی در اولویت دوم تیم فنی قرار میگیرند و روحیه تیم، ذهن آزاد اعضا بر کارها اولویت دارد. انجام کارهای بیهوده فایده ای در پیش بردن پروژه ندارند.

همین طور منتور در هماهنگ کردن وظایف با اعضای تیم نقش دارد.

پیش از آغاز کار در انتخاب کارآموزان مناسب پروژه نقش مهمی دارد.

نبایدها در ارتباط با کارآموزان

ما معمولا به خاطر دانش اندک ارتباطی و شناخت ناکافی از دنیای توسعه فنی، توقعات بالایی از تیم فنی داریم. معمولا درک اندکی از زمان‌بندی پروژه داریم. در این بین این شناخت ناکافی خود را بر سر تیم توسعه خراب می‌کنیم.

تیم توسعه را به هیچ وجه سرزنش نکنید. اگر اشتباها تیم را سرزنش کردید، به آن‌ها یادآوری کنید که این اشتباه از سمت شما بوده. بسیار محتمل است که اعضای تیم دچار طرح‌واره نقص باشند و با سرزنش شما این سرزنش در ذهن آن‌ها هزاران بار تکرار شود و به این صورت شما تیم ارزشمند خود را تخریب کرده‌اید.

پاداش‌ها به کارآموزان

کارآموزان انسان‌هایی هستند مانند ما و حتی بسیار از نظر روحی و مالی آسیب‌پذیرتر. شاید در هفته‌های اول نیازی به پاداش مالی نباشد. اما معمولا پس از یک ماه سعی کنید به نوعی قرارداد ساعتی با کارآموزان داشته‌باشید. اگر نیاز مالی برای تجهیز خود دارند، سعی کنید پیش از ابراز آن آن‌ها را تأمین کنید. آن‌ها این رفتار شما را همیشه به خاطر خواهند داشت. کارآموزان چه دختران و چه پسران به پول به عنوان یک ابزار مهم نیازمندند.

وقتی که به موفقیتی دست پیدا می‌کنند حتما آن‌ها را تشویق کنید. یک نهار به موقع یا یک خوراکی به موقع یا پاداش‌هایی که در حوزه توانایی شماست می‌تواند روحیه تیم را به شکل فوق‌العاده‌ای بهبود دهد.

جلسات تیم

در طول روز بسته به وضعیت کار، ممکن است یک، دو یا سه بار نیاز به جلسه داشته‌باشید. جلسه‌های کاری و معرفی وضعیت کار، به تنهایی می‌تواند پروژه را از انحراف و تعریف ویژگی‌های غیرلازم در کار بکاهد. و دیگر نیازی به تنش و یادآوری به تیم برای بازگشت به مسیر پروژه نخواهد بود.

با کارآموزان در مورد ماهیت استارتاپ صحبت کنید و بگویید چرا به آن‌ها نیاز دارید. بگویید چرا این قسمت از پروژه مهم خواهد بود. چرا باید این برنامه را بسازند. در مورد سرمایه‌گذاران و اهمیت تیم برای سرمایه‌گذاران صحبت کنید.

سخن آخر

یادمان باشد که به تیم انرژی دهیم. پله‌پله سعی کنیم که کارآموزان را به صورت‌های مختلف استخدام کنیم تا آن‌ها از نظر مالی تأمین شوند. خودمان را بشناسیم. محیط آزاد و راحتی را برای آن‌ها فراهم کنیم تا احساس امنیت کنند. کدها بخش کوچکی از قدرت تیم فنی هستند. بخش اصلی در ذهن آن‌هاست که لازم است شاد و مطمئن باشند.

اگر سوالی یا نظری راجع به این موضوع داشتید در پایین کامنت کنید، کامنت‌های شما به صورت ویرایش به این متن اعمال خواهند شد.

موفق باشید.

منتشر شده در کسب و کار

نظر

 1. ممنون که به تولید محتوا درباره تیم سازی اهتمام کردی
  خیلی خوبه و چیزی هست که همه بهش نیاز داریم

  • محمد اعتماددار محمد اعتماددار

   مجتبای عزیز، این نوشته رو پیرو صحبت‌های ارزشمند خودت نوشتم. ممنونم از پشتیبانی گرمت.

 2. داوود داوود

  سلام
  امیدوارم سالم و سلامت باشین
  امروز با وبسایت و کارهایی که شما کردین اشنا شدم.
  خیلی خوشم امد
  دارم تک تک مطالب تون رو می خوانم.
  موفق باشین
  داوود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *