رفتن به نوشته‌ها

بدن‌درد مضمن در گربه‌ها

ما معمولا دردهامون رو حس می‌کنیم و وقتی پیش دوستی هستیم پیشش ناله و شکایت می‌کنیم. اگر بدن‌درد داشته‌باشیم، یا هر عضوی که درد بگیره به دوستانمون به صورت کلامی می‌گیم. به همین ترتیب فکر می‌کنیم که حیوانات دچار این دردها نمی‌شن و مثلا تا وقتی که پاشون نشله، فکر نمی‌کنیم که این حیوان احتمالا داره درد می‌کشه.

متین، یکی از بچه‌های پیوش، گربه‌ای هست که مثل پیوش موبلنده، بسیار آرومه و هوش اجتماعی قوی داره. مثلا با اینکه اجازه نمی‌داد کسی بهش دست بزنه، اما به آدم‌ها از همون بچگی اعتماد داشت و می‌دونست که این غولی که داره بهش نزدیک می‌شه پاشو روش نمی‌گذاره.

امروز می‌دیدم که بارها میومد پیشم و خودش رو بهم می‌چسبوند و وقتی نوازشش می‌کردم می‌موند تا نوازش رو بگیره و وقتی خسته می‌شدم دوباره میومد. دوباره و دوباره که کلافه شده‌بودم.

نوازش هرمون آکسی‌توسین رو در بدن فعال می‌کنه. این هرمون لذت‌بخشه و هرمون‌های لذت‌بخش، به گونه‌ای مسکن درد هم هستند.

با این مقدمه، باید بگم، احتمال می‌دم که متین دچار یک نوع درد مفاصل یا بدن‌درد مضمن شده که با گرفتن نوازش، به اون درد غلبه می‌کنه.

وقتی امشب از زمین بلندش کردم دوباره متوجه وزن بسیار سبکش شدم. جثه متین به خاطر موهای بلندش بزرگ به نظر می‌رسه.

متین همیشه موقع غذا خوردن خیلی تأمل می‌کنه. وقتی بیشتر گربه‌ها به غذای خشک حمله‌ور می‌شن متین با تأمل نگاه می‌کنه و آهسته شروع به خوردن می‌کنه.

این من رو به این فکر برد که احتمالا متین نیاز به ویتامین‌ها و موادی داره که در غذای خشک نیست و به بدنش کم می‌رسه. چیزی که در دسترسم بود، از سجاد، سوپرگوشت بامعرفت قطعات حلق گوساله بهم داده‌بود و اون رو خرد کردم و به متین و مورمور دادم. امیدوارم که بتونم ویتامین‌های بدن متین رو تأمین کنم. چون از بچگی گوشه چشم‌هاش قرمز بود و احتمال داره اون هم به دلیل کمبود نوعی ویتامین بوده.

به هرحال امشب انگار با آرامش خوابیدن.

منتشر شده در دسته‌بندی نشده

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *