رفتن به نوشته‌ها

راه حلی ساده، اما قدرتمند برای تمیز نگه داشتن طبیعت

سال‌هاست که ما ایرانی‌ها در تمامی نقاط کشف شده توسط حیوان دوپا، انسان، شاهد سیل زباله در طبیعت هستیم. در شمال کشور، تقریبا جایی برای نشستن وجود ندارد. همین طور در سایر نقاط، همچون استان فارس نیز، میزان زباله‌ها به نسبت تعداد ورودی‌های منطقه افزایش پیدا می‌کند.

برای مثال، خانواده‌ای سه ساعت از زمان خود را به منطقه تنگ براق رانندگی می‌کند تا طبیعت وصف‌ناپذیر آن را عاشقانه ببیند. اما در کنار آن آب زلال بیش از زیبایی طبیعت، تل‌های زباله خودنمایی می‌کنند!! سرویس‌های بهداشتی بسیار کثیف است. این کثیفی در مقابل بهداشت عالی مردم ایران، نشان از موضوعی دیگر دارد.

بسیاری افراد پس از بازگشت از این مناطق به این فکر می‌کنند که سازمان میراث فرهنگ می‌بایست مأموری را برای پاک‌سازی زباله‌ها بگمارد. اما از نظر مدیریتی این روش با وجودی که بارها امتحان شده، نتیجه پایداری در طبیعت ندارد. چرا که نه تنها حجم زباله را کاهش نداده، بلکه فرهنگ‌سازی هم ایجاد نمی‌کند. این روش یک روش لوپ باز است که هیچ گونه فیدبکی به کسی نمی‌دهد.

اما راه حل پاک‌سازی زباله‌های طبیعت چیست؟

در بسیاری مناطق طبیعی، ورودی‌های کنترل‌شده‌ای وجود دارد که به ازای هر اتومبیل مبلغی را بابت ورودی و خدمات‌رسانی دریافت می‌کند. بخشی از این مبلغ بابت تمیز کردن مناطق صرف می‌شود، و بخشی هم می‌بایست برای نیازهای منطقه از جمله مواد شوینده هزینه شود. اما این روش تا کنون نشان داده که کارایی لازم را نداشته‌است.

اما روش بهتر که دستور مستقیم سازمان گردشگری را می‌طلبد، استفاده از افراد استفاده‌کننده برای پاک‌سازی است. اما به چه شکل؟ آیا چنین چیزی ممکن است؟

بله ممکن است. انسان برای به دست آوردن پاداش کوچک حاضر است کارهای بسیار بزرگی را انجام دهد. برای مثال شهرداری با دادن یک پلاستیک زباله ارزان‌قیمت و کوچک، هر هفته زباله‌های خشک منازل را دریافت می‌کند و سود قابل توجهی هم از این کار کسب می‌کند.

این روش پاداش در طبیعت به این شکل باید صورت گیرد. فرض کنیم ورودی یک منطقه ۳۰هزارتومان به ازای هر اتومبیل باشد. ابتدا مبلغ را به ۴۰هزارتومان افزایش می‌دهیم، در کنار آن یک کیسه زباله مناسب هم به گردشگران ورودی داده می‌شود. در قبض داده شده به گردشگران، ذکر می‌شود که در صورت پر کردن کیسه زباله، مبلغ ۱۰هزار تومان به ایشان بازگردانده خواهد شد. در این قبض می‌توان یک مربع چک (تیک) قرار داد که شخصی که زباله را بازگردانده و مبلغ به ایشان پرداخت شده، تیک را بزنیم، به این صورت کسانی که ممکن است شب را تا دیر وقت بمانند، می‌توانند قبل از رفتن نگهبان (که ساعت حضور ایشان هم در قبض مشخص باشد) قبض و پلاستیک زباله را هم ببرد. همچنین باید شماره تلفنی وجود داشته‌باشد که در صورت رفتن زودهنگام نگهبان، اشخاص بتوانند به سازمان میراث فرهنگی این موضوع را گزارش دهند.

به این صورت با یک روش ساده، تغییر کوچک در قبض، می‌توان یک لوپ بسته ایجاد نمود تا گردشگران طبیعت خودبه‌خود منطقه طبیعی را تمیز کنند.

قدم‌های اجرا

کافی است این کار در یک یا دو منطقه طبیعی در استان فارس به اجرا در آید و پوشش خبری مناسب و فیدبک مناسب را دریافت کند، و از آن پس با دیدن نتیجه بهینه آن، این روش به سادگی در سایر مناطق قابل انتقال است و صاحبان آن مناطق نیز با دیدن کاهش هزینه پاک‌سازی مشتاق خواهند شد که این روش را پیاده کنند.

امیدوارم این روش به سایر نقاط ایران نیز گسترش یابد تا در سال‌های پیش رو شاهد طبیعتی تمیز و فرهنگ‌سازی در طبیعت ایران باشیم.

این نامه به سازمان میراث فرهنگ و گردشگری استان فارس ارسال خواهد شد. از شما خواننده گرامی درخواست دارم پیگیر این موضوع باشید. چه در این صفحه و چه از طریق سازمان میراث فرهنگی، چرا که این روش هرچند ساده است اما نیاز به دستور مستقیم سازمان میراث فرهنگ و گردشگری دارد.

منتشر شده در راهکار

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *