رفتن به نوشته‌ها

تو هیچی نیستی؟

صدام کرد و وقتی رسیدم، گوشی موبایل رو به دستم داد. گفت ببین از لحظه ایستادن این دختر فیلم میگیره و میره بالا، بعد زمین رو از بالا نشون می‌ده، بعد منظومه شمسی، کهکشان راه شیری، کهکشان‌ها، جهان‌ها… و کلیپ چند دقیقه‌ای رو که دیدم نمی‌دانستم چه واکنشی نشان دهم. نگاهمان چند لحظه قفل شد. و پرسشی در نگاهمان خوانده شد. و جواب داد. ببین ما چقدر کوچکیم. راستی در آخر اون کلیپ هم همین رو نوشته‌بود و آیه‌ای که میگفت ای انسان تو با این همه کوچکی هنوز هم مغروری!؟!

بهش گفتم کوچکم قبول، اما این همه فیلم را به من نشان دادی که همین را بگی؟ خوب از اول می‌گفتی.

اکنون در حیاط نشستم. ساعت ۲:۳۳ دقیقه ۱۷ خرداد ۹۹ هست. به ماه کامل نگاه می‌کنم. عکسی از ماه با دوربین ۵ مگاپیکسلی تبلت گرفتم. تصویر خیلی ناواضح بود. چیزی شبیه کهکشان بود، یا ماه نصفه. دوباره به ماه نگاه کردم. یادم به داستان تکامل چشم افتاد. چشمان کرم آبی روز اول فقط یک روزنه بود. روزنه‌ای که فرق نور جلو و پشت سرش را تشخیص می‌داد. اگر چشمان من هم فقط کمی تکامل‌یافته‌ت از آن کرم باشد چطور. البته که شاید نتوان گفت فقط کمی. کمی یعنی تفاوت تکامل ۲۰۰ میلیون سال. اما. آن کرم هم می‌بیند. نوری را حس می‌کند. یادم به کرم‌ها و پشه‌هایی افتاد که هر بار یکیشان را میکشتم، با خودم می‌گفتم این که ۳ روز بیشتر عمر نمی‌کنه، فهمش کجا بود. آن یکی که اصلا درست نمی‌بینه. این که روی پرش فقط یک مشت غبار چسبیده. این یکی که حتی نمی‌فهمه داره به لوله جاروبرقی کشیده میشه. اون لحظه‌ای که داشت از جاش کنده میشد و به درون لوله کشیده.

بله. و من هم در تلاش بودم به اون حشره که نه ولی لااقل به خودم بگم اون حشره هیچی نیست. اون حشره در مقابل من کوچک است. همان طور که اون کلیپ همین ر‌و میخواست به من بگه. و اون دوست عزیز که شاید گفته‌های آخر کلیپ رو باور کرده‌بود، و از آن همه کلیپ عجیب فقط همین رو فهمیده که چقدر کوچک است. شاید این کلیپ قصه‌ای پس از ورود به درون کیسه جاروبرقی باشه، یا شاید هم لحظه‌ای قبل‌تر.

اما سوالی دارم از تو ای ماه، چرا این سوال برام پیش اومد؟ اصلا برای تو مهم هست که من اینجا نشستم و تو رو نگاه می‌کنم؟

ماه پوزخندی زد و گفت، میلیون‌ها سال هست که دارم به اجدادت، حتی همون کرم نگاه می‌کنم. حتی همون کرمی که هنوز حفره چشم مانند در سرش ایجاد نشده‌بود که نور مرا تشخیص بده. خودم هم مثل تو.

تصویر ماه از نگاه دوربین ۵ مگاپیکسلی تبلت
منتشر شده در دل‌نوشته

نظر

 1. حسین همتی حسین همتی

  از نظر من تو **خلی داداش! مریض سادیسمی

  (متن یک ویرایش کوچک شد.)

  • محمد اعتماددار محمد اعتماددار

   چرا آخه 😂

 2. هاشم فاطمی هاشم فاطمی

  از خوندن مطالبی که نوشتید، لذت بردم.
  قلم زیبایی برای انتقال حسهای درونی خودتون دارید.
  ممنون

  • محمد اعتماددار محمد اعتماددار

   ممنونم به خاطر حس خوبتون به پشتیبانی گرمتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *