رفتن به نوشته‌ها

اولین قرارداد ۱

اولین سفارش ‌وبسایتی که گرفتم تا به صورت جدی انجام بدم رو یادم میاد.

همیشه دوست داشتم با طرف حسابی کار کنم که هدفی داره و به چیزهای الکی در پروژه گیر نمی‌ده. آدم باکلاسی هست و شخصیت داره. و دقیقاً همین طور شد. وبسایت برای شرکتی ایرانی-اتریشی بود. و قرار شد قرارداد سایت رو بنویسیم.

وقتی بحث قرارداد شد، چهار ستون بدنم لرزید. قرارداد الزام‌آور بود. شوخی نداشت. اگر اشتباهی پیش می‌آمد باید جوابگو بودم. وقتی با داداش مشورت کردم گفت قرارداد بنویس. من چیزی می‌دونم که تو نمیدونی. و شد شروع اولین قرارداد.

در اینترنت جستجو کردم. قرارداد طراحی سایت. نمونه‌هایی رو پیدا کردم. که بیشترشون به این صورت بود که کارفرما چند پوسته را که پیمانکار ارائه کرده می‌بیند. تنها دوبار می‌تواند پوسته‌ها را رد کند. پیش‌پرداخت معادل فلان قدر و الی آخر. هرچه فکر می‌کردم می‌دیدم مسخره است طبق این قرارداد پیش بروم. چون اساساً پوسته‌ای در کار نبود. قرار بود سایت از ابتدا طراحی شود. با جنگو، روی سرور مجازی.

نهایتاً فکر کنم نمونه قرارداد را داداش نوشت. و ارسال کردم. و ایشون هم بندهایی رو اضافه کرد. و تغییراتی هم من دادم. حالا مانده‌بود چطور ارسال کنم. چه کسی امضاء کند؟؟ کجا امضا کنیم. صورت‌جلسه چه می‌شود. و از همه این‌ها می‌ترسیدم. و نهایتاً قرار شد کارفرما نسخه‌ای امضاشده را برای من ارسال کند و من هم نسخه امضا شده‌ام را برایشان ارسال کنم. و قرارداد با پرداخت پیش‌پرداخت آغاز شود.

بماند که تا نیمه انجام پروژه به دنبال یک راهنما و همفکر می‌گشتم و به هر کسی مراجعه می‌کردم حاضر به همفکری و همکاری نبود. یادم میاد شب درمانده و غمگسار نشسته‌بودم و به خودم گفتم این همه به هر در زدی و کسی همکاری نکرد. این خدا می‌خواهد به تو یاد دهد که خودت به تنهایی می‌توانی. و اولین را که انجام دادی، دفعه‌های بعد آسان می‌شود.

یادش بخیر. اولین پروژه جنگوی من روی سرور واقعی بود. نه تا آن زمان بلد بودم ایمیل را روی سرور تنظیم کنم و نه حتی dns. ولی همه این‌ها قدم به قدم انجام شد و شد یک سایت واقعی.

وقتی با نگرانی سایت را تحویل کارفرما دادم، ایشون از ظاهر سایت و از پنل مدیریتی سایت خیلی خوشش اومد. و اون روز در پوست خودم نمیگنجیدم.

یکی از بهترین تجربیاتم بود. یک پروژه زیبا و فکر شده. هرچند نقصهای زیادی داشت، اما با فکر به جلو رفت. و زیبا به پایان رسید.

منتشر شده در کسب و کار

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *