رفتن به نوشته‌ها

یک فرضیه: عشق، خاستگاه مذهب و جاودانگی انسان

در گذر تاریخ، هر کجا به دفن جسد مردگان می‌رسیم، گفته می‌شود بررسی روش دفن مردگان در حقیقت بررسی دیدگاه مذهبی آن‌هاست.

اما چرا دفن جسد اینگونه با دین پیوند خورده؟
به نظر من این یک سرنخ تاریخی است.

چند مثال از انواع دفن مردگان

آریاییان معتقد بودند که جسد انسان می‌تواند چهار عنصر جهان (آب، هوا، خاک و آتش) را آلوده کند. پس برای جلوگیری از این آلودگی چاره‌ای پیچیده و پیشرفته را اندیشیدند و در نهایت استخوان‌ها را در گوردخمه‌ها نگهداری می‌کردند.

مصری‌ها بدن انسان را مومیایی می‌کردند. و در کنار جسد مومیایی، آب، خوراک و ابزار می‌گذاشتند تا بتواند پس از مرگ از آن‌ها استفاده کند.

در گورهای عیلامیان، ما مجسمه‌های ارزشمندی را می‌بینیم که به همراه جسد دفن شده‌اند.

و اما عشق

یک نظر می‌گوید که اولین بار انسان با دیدن رفتار کلاغ در دفن جسد، دفن کردن را یاد گرفت. شاید این رفتار کلاغ یک رفتار تکاملی باشد. ولی به هر ترتیب، انسان در یک نقطه از تاریخ دفن کردن جسد را شروع کرد.

اما… عشق در تاریخ هم حضور داشته. فرض کنیم عاشقی که جسد معشوقش را به خاک می‌سپارد، و دچار درد اندوه شده شاید حتی اجازه دفن این جسد را به کسی نمی‌داد. و برای اولین بار شخصی به این عاشق می‌گوید که معشوقت زنده است و تنها به جهانی دیگر (شبیه جهان خواب) رفته. و حتی برای تسکین درد عاشق، خوراکی‌ها یا حتی ابزار کار معشوق را یا حتی ابزار جنگی معشوق را با ایشان دفن کرده. و اینگونه است که جرقه دفن ابزار به همراه انسان می‌خورد.

و اما مذهب

و دین همواره معتقد بر این می‌شود که انسان جاویدان زندگی می‌کند. به گونه‌ای که در آثار مادها می‌بینیم که ابزار پیشرفته تدفین (روغندان‌های منقاردار) به کمک مسئولان مذهبی آمده برای چکاندن مایعی خاص در بینی جسد و کارهایی پیشرفته‌تر از دفن خوراکی به همراه جسد انجام می‌شود.

و به این صورت اعتقاد جاودان شدن انسان در تاریخ خود را در آداب تدفین نشان می‌دهد.

این رفتار چه تأثیری بر تاریخ داشته؟

قطعا این رفتار آثار مهمی بر تاریخ گسترده انسان داشته. و به نظر من یکی از آن‌ها برجای گذاشتن آثار جاودان توسط انسان بر کره زمین بوده. و شاید اثرات نامطلوبی هم داشته، مانند فراموشی حقیقت زندگی و توجه دائم به جهان خواب یا جهان دیگر.

منتشر شده در تاریخمرگ

اولین باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *