رفتن به نوشته‌ها

جذابیت جنسی، حلقه گم‌شده ادبیات و چاپ ایران

وقتی نگاهی به کتاب‌های موبایلم می‌اندازم می‌بینم که مطالب خالی از جذابیت جنسی هستند. نوشته‌هایی چونان در و دیوار. ادبیاتی بی‌مزه و بی‌روح.

یک تجربه

در طول زندگی به اجبار پای سخنان روحانیون مختلف نشستم که به دفعات بسیار متوجه به کار بردن شوخی‌های جنسی در صحبت‌هایشان شدم. و یا معلمان کلاس (به خصوص معلم پرورشی).

آیا کار ایشان کار غلطی است؟ آیا ایشان در مورد موضوعی غیرانسانی صحبت می‌کرده‌اند؟

وضعیت کتاب‌ها

وقتی به سراغ کتاب‌ها می‌رویم، یعنی کتاب‌هایی که از فیلتر ارشاد، یعنی جایی که روحانیون نظرات و عقاید خود را بر آن‌ها اعمال کرده‌اند می‌رویم، می‌بینیم که خبری از این صحبت‌ها نیست. به خصوص در اپلیکیشن‌های استارتاپی که با یک اشاره مسئولان سانسور شغلشان به کل منحل می‌شود. و جریان مالی هزاران نویسنده در آن‌ها با یک اشاره اداره ارشاد قطع می‌شود. به نظر من وضعیت سانسور در این اپلیکیشن‌ها شدیدتر از کتاب‌های چاپی است. و جذابیت جنسی در این کتاب‌ها به کل دیده نمی‌شود.

نمونه‌ای دیگر

یک نمونه دیگر به نظر من سانسور موسیقی است. در ایران موسیقی‌هایی که شبیه راک یا جاز هستند یا به قول مسئولان ارشاد مروّج فرهنگ غرب، کاملا سانسور می‌شوند. اما در محافل مذهبی، صوت حُسّی حُسّی حُسّی حُسّی، کاملا نمونه جاز و راک است. یا حتی الگوبرداری مداحان از خوانندگان ممنوعی همچون استاد آواز هایده و سایر بزرگان ممنوع موسیقی نشاندهنده یک حقیقت گمشده است.

اشتباه نکنید. این متن با لفض حُسّی حُسّی حُسّی حُسّی مخالف نیست. بلکه نشاندهنده یک نیاز در جامعه است که به خاطر سانسور شدن، اینگونه با پوشش مذهبی دوباره وارد جامعه می‌شود.

یک تناقض

به نظر من این تناقض از جایی آمده که خود روحانیان هم از آن بی‌اطلاعند. آن‌جایی که انسان را موجودی کاملا متفاوت از حیوانات می‌بینند. و سعی بر آن دارند که نشان دهند:

بلاخره باید تفاوتی میان انسان و حیوان باشد.

به نظر من بخش سانسور در اداره ارشاد بر اساس همین تناقض شکل گرفته. و موجب شده اینچنین محتواهایی بی‌روح و بی‌مزه در کتاب‌ها تولید شود.

اما به راستی ریشه این تناقضات در کجای تاریخ است؟
امیدوارم به زودی بتوانم نظر خود را درباره ریشه تاریخی این موضوع بنویسم.

منتشر شده در سکسکتابمحتوا

اولین باشید که نظر می دهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *