رفتن به نوشته‌ها

آیا تورم پایانی دارد؟

در دو ماه گذشته ما شاهد تورم ماهانه بیش از ۲۵ درصد در سکه بودیم. البته قیمت‌ها روز به روز افزایش پیدا می‌کنند ولی نمیتونند به دنبال سکه حرکت کنند. به نظر من اقتصاد قفل شده دچار رکود خواهد شد. اما تورم ادامه داره.

اگر مافیاهای اقتصادی که از اقتصاد نابه‌سامان واردات دارن سود می‌برند می‌تونستن هم پیمان بشن و از طریق گمرک درامد کسب کنند. یا مثلاً کسی پیدا میشد که شعور گمرک داشت و سود رو بین مافیاها تقسیم می‌کرد، می‌تونستیم شاهد کاهش قیمت باشیم. اما مافیا علاقه‌اش دور زدن گمرک هست. و من امیدی به هم‌پیمان شدن مافیاها بر سر گمرک ندارم. حتی با وجود فساد بزرگ تولیدکنندگان انحصاری.

ما هر ماه شاهد ۲۵درصد کاهش ارزش پول هستیم. به نظر من بهترین کار این هست که اگر برنامه‌ریزی بلند مدت داریم امکانش رو هم داریم نیازهای بلند مدت رو تامین کنیم. یا سرمایه‌گذاری کنیم.

قیمت طلا احتمالاً به خاطر هیجان بازار مدتی همین روند سعودی رو خواهد داشت. اما دست کم از سرعتش کاسته می‌شه.

اقتصاد جهانی در حال قفل شدن هست. این پول از دست سرمایه‌داران خارج شده و به دست دلالان طلا افتاده. دلالانی که هوش سرمایه‌گذاری تولیدی ندارند. اما در این صورت چه اتفاقی خواهد افتاد؟ باید بررسی کنیم. قطعاً هوش‌های اقتصادی فکری برای این بازار خواهند کرد و شاهد نوآوری در اقتصاد خواهیم بود.

فعلاً قیمت ابزار دیجیتال هم رو به رشد هست. و میشه رفت به سمت ابزار استوک.

به نظر من ما باید به کاهش شدید ارزش پول عادت کنیم و یاد بگیریم برنامه‌ریزی بلند مدت داشته‌باشیم.

البته یک گزینه هم هست که ایران تصمیم بگیره به خاطر رکود جهانی، ارتباط گمرکی خودش رو با جهان برقرار کنه. زمزمه‌هایی هم در مورد گمرک در اخبار شنیده میشه. در این صورت بازار صدای این اتفاق رو می‌شنوه، پس نگرانی از بابت چنین تصمیمی نیست.

منتشر شده در کسب و کار

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *